سرانجام بازیهای  جام جهانی فوتبال آفریقای جنوبی با برتری اسپانیا -همان کشوری که گفته شده زعفران ایران زمین را به گونه قاچاق از میهن ما به واسطه یک ربایشگر بد سگال ربوده و به کشت آن در آن کشور پرداخته -به پایان رسید و در میان دوستداران محیط زیست این پرسش طرح شده که تاثیر ویرانگر بازیها بر محیط زیست تا چه اندازه است.هرچند که گرمای بی سابقه هوا و تغییرات جوی و آب شدن یخچالها و دگرگونی زیست بوم خرسهای قطبی نیز خبر دیگری بود که اشک را در چشم پشتیبانان سپهر پاک حلقه زد.  این متن از پایگاه خبری سبز که به راستی کوشش فراوانی در اطلاع رسانی در قلمرو محیط زیست نموده است بی ارتباط با موضوع نیست که با گرفتن اجازه از مسوولان گرانقدر آن پایگاه ، با هم می خوانیم:

سبزپرس- گروه بین الملل:

 کمتر از دو روز از بازی پایانی جام جهانی 2010 گذشته و هنوز فوتبالدوستان جهان هیجانزده این مسابقه اند. برای خیلی ها شاید این که برنده جام چه کسی بود و چه کسی آقای گل شد مهم است، خیلی ها اما نشسته اند و تاثیرات جام جهانی بر محیط زیست کره زمین را تحلیل می کنند. پیش از این در یک پیش بینی تمام و کمال، جای پای کربن تحت تاثیر تورنمنت معظم جام جهانی، 6 برابر بیشتر از تورنمنت های بزرگی مانند المپیک پکن و جام جهانی دوره قبل، پیش بینی شده بود. حالا خیلی زود است برای این که عده ای بنشینند و تحلیل کنند این پیش بینی چقدر با واقعیت منطبق است، هر چند سایر پیش بینی ها درست درآمد و اسپانیا جام را به خانه برد.

مهم ترین بخش پیش بینی این بود: در جریان جام جهانی آفریقای جنوبی، 2 میلیون و 753 هزار و 251 تن  کربن تولید می شود. بر اساس این پیش بینی، از این میزان، 340 هزار و 128 تن کربن در اثر تولید انرژی برای سکنی دادن به تماشاگران جام منتشر شده است. در این میان، شهرهای ژوهانسبورگ، بندر الیزابت، کیپ تاون و دوربان بیشترین انتشار کربن را به ترتیب با 88 هزار و 39 تن، 63 هزار و 730 تن، 54 هزار و 990 تن و 43 هزار و 227 تن کربن، به خود اختصاص داده اند. همچنین حمل و نقل داخل شهری، 484 هزار و 589 تن را به خود اختصاص می دهد که در این میان سفرهای هوایی با انتشار بیش از 330 هزار و 57 تن، بیشترین تاثیر را در انتشار کربن دارند. 

دیگر پیش بینی که به احتمال زیاد بیش از همه بر واقعیت انطباق دارد، این است: مقصر انتشار کربن در جام جهانی 2010، بیش از همه حمل و نقل میان کشورهای مبدا تا آفریقای جنوبی است که یک میلیون و 856 هزار و 589 تن کربن را در جو زمین منتشر می کند.

پیش بینی دیگر، در مورد انرژی مورد استفاده در ورزشگاه ها است. بر این اساس، 16 هزار و 637 تن کربن در ورزشگاه های محل برگزاری مسابقات منتشر شده است. در این میان ساکر سیتی با 3345 تن کربن، بیشترین حجم انتشار را داشته است. در جریان ساخت و ساز ورزشگاه های آفریقای جنوبی هم 15 هزار و 359 تن کربن منتشر شده است